Šáteček v USA

20. srpna 2007 v 17:27 | Maruška |  Archiv
ŠÁTEČEK V USA

23. července 2007 se Dětský folklorní soubor Šáteček sešel na
ruzyňském letišti, aby započal svou třítýdenní cestu po festivalech ve Spojených státech amerických. Odlet byl nakonec posunut o dva dny, které jsme strávili v příjemném prostředí hotelu Marriot, naproti odletové hale...

Cesta samotná byla dost komplikovaná, poznali sme během ní nejrůznější letiště USA - od Chicaga po San Francisco. Když jsme konečně dorazili do Salt Lake City a následně autobusem do Burley, přivítaly nás naše hostitelské rodiny.
Tyto rodiny nám zajišťovali ubytování, stravu, výlety,…a naoplátku se od nás dozvěděli informace o České republice. Během našeho pobytu každý vystřídal celkem 3 rodiny. Každá byla něčím jedinečná - v jedné měli 11 dětí, jiná žila na farmě a jednu rodinu tvořili dva tatínkové, kteří s radostí vařili vynikající jídlo pro celý soubor.
Náplní našeho pobytu v USA byly samozřejmě koncerty. Zúčastnili jsme se celkem 3 festivalů - v Burley, Rexburgu (Idaho) a v Bountifulu (Utah). Vystupovali jsme snad skoro všude - od divadelních sálů, basketbalových hal, parků,…až k průvodu ulicemi. Speciálními druhy vystoupení byly tzv. workshopy. Zde jsme besedovali se školními dětmi o kultuře a tradicích v České republice. Občas nás zde zaskočily otázky typu: "Svítíte u vás elektrikou, nebo svíčkami? Chodíte běžně v krojích?" Jinak ale dotazy byly rozumné a naše představení měla úspěch, soudě podle toho, kolik po nás chtěli autogramů.
Během koncertů jsme se seznámili s ostatními soubory, které přijely z nejrůznějších zemí světa, z Peru, Chorvatska, Polska, Japonska, Číny, Filipín a Arménie.
Avšak nevystupovali jsme pořád. Podnikli jsme třeba výlety do americké přírody, konkrétně do Rocky Mountains, Yellowstonského národního parku a k Velkému solnému jezeru. Oblíbené bylo koupání v Boutifulském bazénu a také nakupování.
Často se k nám hlásili naši krajané a také Američané, kteří uměli perfektně česky, protože je mormonská církev vyslala do naší země na misii. My jsme se naučili některá nová anglická slovíčka a naoplátku jsme naše hostitelské rodiny seznámili s několika českými, z nichž je nejvíce pobavil český ekvivalent k "oh really?" ("fakt jo?").
Myslím, že pobyt v USA byl pro nás cennou zkušeností, a proto bychom chtěli poděkovat všem, kdo se podíleli na přípravě zájezdu, zejména manželům Zemanovým, vedoucímu souboru Václavu Horčičkovi, Jitce Ambrožové, Sylvě Polnické a dalším kteří se o nás vzorně starali po celou dobu pobytu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama